• Blog
  • Zabawa w wodzie – bądź czujny!

Zabawa w wodzie – bądź czujny!

Monika Barańska
2022-05-18
Lato w pełni, pogoda dopisuje, więc nasze pociechy, jak co roku, wyczekują wodnych atrakcji. Jednak, aby była to „czysta” przyjemność i rozrywka, warto zwrócić uwagę na to, jak przebiega zabawa naszych dzieci. Przypominamy ogólne zasady bezpieczeństwa nad wodą, a także sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

  1. Wybieraj miejsca przeznaczone do kąpieli, a najlepiej te, strzeżone przez ratownika WOPR lub funkcjonariusza Policji Wodnej. Tylko takie kąpieliska będą w pełni bezpieczne. Zdecydowanie unikaj z kąpieli w stawach czy innych nieprzeznaczonych do kąpieli zbiornikach wodnych. 
  2. Nigdy nie skacz do wody w miejscach, które nie są do tego przeznaczone i których nie znasz! Nie wiesz, jaka jest głębokość wody i taki skok może zakończyć się kalectwem, a nawet śmiercią.
  3. Uważaj na innych kąpiących się. Nie popychaj ich i nie baw się w taki sposób, który mógłby stanowić zagrożenie.
  4. Każde kąpielisko ma swój regulamin – przeczytaj go przed wejściem do wody i stosuj do zawartych w nim zaleceń.
  5. Dzieci ZAWSZE powinny korzystać z kąpieli pod okiem rodzica lub opiekuna. Jeśli Twoje dzieci bawią się w wodzie, bądź blisko nich lub stój na brzegu. Nie korzystaj z telefonu komórkowego podczas sprawowania opieki, chwila nieuwagi może być bardzo niebezpieczna w skutkach.
  6. Przed kąpielą, sprawdź temperaturę wody. Optymalna temperatura do pływania wynosi od 22 do 25 stopni.
  7. Przed planowaną kąpielą, sprawdź pogodę. Upewnij się, czy nie będzie burzy, mgły lub silnego wiatru.
  8. Jeśli jesteś świadkiem wypadku nad wodą, zaalarmuj odpowiednie służby! Zadzwoń na numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 lub numer alarmowy 112. Podaj miejsce zdarzenia i opisz dokładnie sytuację oraz stan zdrowia poszkodowanego. Koniecznie zostaw swoje nazwisko. 

Czym są tzw. suche utonięcia?

Często zdarza się, że w ferworze beztroskiego szaleństwa dochodzi do z pozoru niegroźnego zachłyśnięcia się wodą, które zazwyczaj bagatelizujemy – sytuacja wraca do normy i szybko o niej zapominamy.

Tutaj przestroga! Nawet niewielka ilość płynu, która spowodowała zachłyśnięcie się dziecka, może być niezwykle tragiczna w skutkach! Mowa tu o tzw. suchych utonięciach. Stanowią one 15% wszystkich utonięć i liczy się tu czas.

Jest to stan, do którego może dojść po przedostaniu się płynów do dróg oddechowych. Najczęściej doświadczają go właśnie najmłodsi. Musisz mieć świadomość, że objawy nie występują natychmiast, więc jeśli Twoja pociecha się zakrztusiła, koniecznie ją obserwuj.

Od godziny do doby po zachłyśnięciu cieczą podczas kąpieli w wodzie, picia napoju, ale też nieprawidłowym przełknięciu śliny może dojść do zaciśnięcia się mięśni krtani, dokładniej głośni, wywołania problemów z oddychaniem, co może prowadzić nawet do zagrożenia życia.

Do objawów suchych utonięć należą:

• nagły, silny kaszel z towarzyszącym odruchem wymiotnym lub wymiotami,
• duszności i trudności z oddychaniem,
• problemy z mówieniem,
• świszczący oddech,
• ból w klatce piersiowej,
• drażliwość,
• nietypowe zachowanie,
• zawroty głowy,
• senność,
• blady lub niebieskawy odcień skóry.

Ta wiedza jest niezbędna, a lepiej dmuchać na zimne. Zapamiętaj, że każde zdarzenie związanie z dostaniem się płynów do górnych dróg oddechowych wymaga Twojej czujności. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem w celu zasięgnięcia opinii specjalisty.

 

 

System rezerwacji dostarczony przez

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.