• Wycieczki szkolne
  • Wycieczka do Wioski Indiańskiej - z noclegiem w oryginalnych indiańskich namiotach Tipi

Wycieczka do Wioski Indiańskiej - z noclegiem w oryginalnych indiańskich namiotach Tipi

LokalizacjaZalasowa (małopolskie), Małopolskie, Polska

OrganizatorWioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej

Wyślij zapytanie

Termin*
Wybierz
Liczba osób*
Miejsce wyjazdu*
Phone

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, z późn. zm.)).*

Klikając przycisk poniżej akceptujesz regulamin*

*pola obowiązkowe

Opis oferty

2-dniowa

Własny

8 - 20 lat

przygodowe

wędrowne

ogólnorekreacyjny

harcerskie

wychowawcze

survival

Strzeleckie

malowanie

muzyczne

Wiek
8 - 20lat
Dostępność
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
Opis
PRZENIEŚ SIĘ W CZASIE I DOTKNIJ PRAWDZIWEJ HISTORII! Chcesz doświadczyć jak dawniej żyli wolni Indianie? Ich codziennego obozowego dnia wypełnionego grami uczącymi młodzież indiańską zręczności, wytrzymałości, szybkości, cierpliwości a zarazem integrującymi społeczność? Treningu w strzelaniu z łuku, wiatrówki, co miało dla nich niebagatelne znaczenie w walce i polowaniu? Doświadczyć spania w oryginalnym indiańskim namiocie tipi? Zasypiać przy niewielkim ognisku, wpatrując się w płomienie lub gwiazdy w otwartych wiatrownicach? Z uwagi na autentyczność, wewnątrz swojego tipi nie znajdziesz elektryczności, podłogi z paneli czy łóżka z pościelą. W zamian będziesz spał na drewnianych pryczach pokrytych materacami i kocami jak przed wiekami. Pośrodku każdego namiotu znajduje się zabezpieczone, bezpieczne palenisko. Fort Wapiti to przepiękne, widokowe miejsce położone w otulinie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Idealne miejsce na wieczorne lub nocne obserwacje gwiazd, również perseidów, z uwagi na położenie z dala od domostw, miejscowości czy oświetlonych, ruchliwych dróg. Możesz się delektować przyrodą, ciszą i spokojem. Dostępny dla Ciebie i Twojej grupy jest polowy prysznic i umywalka z bieżącą, ciepłą wodą i prąd u gospodarza a także kuchnia polowa i ruszt nad ogniskiem. Wspaniałe miejsce dla osób szukających oryginalnych, niezapomnianych miejsc na nocleg. "⚠Obejrzyj wszystkie nasze oferty: - kliknij w zakładkę WIĘCEJ O ORGANIZATORZE ( pod zdjęciem głównym)"
Plan wydarzenia

1 dzień

O godzinie 14.00 po południu grupa zjawia się w Wiosce i jest witana przez przewodnika. Po zakwaterowaniu młodzieży w namiotach tipi, przewodnik przedstawia starą indiańską etykietę tipi czyli stare zasady obozowania i koegzystencji w obozie indiańskim. Po tym wprowadzeniu do obozowania, przewodnik prowadzi grupę do miejsca gdzie są zgromadzone indiańskie artefakty. Jest to gromadzona przez 25 lat kolekcja indiańskiego rękodzieła: bogato zdobione stroje- pióropusze, mokasyny, legginy, koszule wojenne czy suknie, instrumenty muzyczne- bębny, grzechotki, flet indiański, broń- łuki, tomahawki, maczugi, winchester, colt, strzelba skałkowa Kentucky, a także przedmioty codziennego użytku- torby sakralne, podróżne, osobiste i wiele innych. Wszystkie przedmioty są replikami lub oryginałami, wykonanymi z naturalnych materiałów, używanych przez Indian w XIX wieku takich jak: skóry jeleni, bizonów, muszle, pióra, ozdobione są szklanymi koralikami lub kolcami igłozwierza- ursona. Następnie grupa jest dzielona na mniejsze podgrupki-drużyny aby trenować strzelanie z łuku, wiatrówki, rzuty włócznią, strzałami. Również w grupach rywalizują i integrują się grając w gry zespołowe, podpatrzone i opisane przed wiekami w obozach indiańskich przez białych podróżników. Wieczorem, przy ognisku z kiełbaskami, przewodnik opowiada o swojej podróży do Kraju Indian, do Czarnych Stóp, o ich życiu, świętach plemiennych i ceremoniach w których uczestniczył. Uczy grupę indiańskich pieśni i prawdziwego tańca. Około godziny 22.00 kładziemy się spać.

2 dzień

Budzimy się koło godziny 7.00 rano. Po porannej toalecie, spożywamy wspólnie śniadanie przy ognisku, w kręgu indiańskich namiotów Tipi. Po śniadaniu rozpoczynamy warsztaty rękodzieła odbywające się pod zadaszeniem, przy stołach. Kiedy skończymy warsztaty, udajemy się zagrać w grę terenową. Aktywności te trwają do około południa, wtedy następuje wykwaterowanie i wyjazd na obiad do pobliskiej restauracji.
Wyżywienie
Nie
Ubezpieczenie
Nie

Lokalizacja

polska

góry

las

Nocleg

Nocleg w oryginalnym indiańskim namiocie Tipi przy ognisku

Reja, Zalasowa, 33-159, Małopolskie, Polska

Przepiękne, widokowe miejsce położone w otulinie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Idealne miejsce na wieczorne lub nocne obserwacje gwiazd, również spadających perseidów, z uwagi na to że leży z dala od ruchliwych oświetlonych dróg, domostw czy miejscowości. Możesz się delektować przyrodą, ciszą i spokojem. Poczuć klimat starego obozowiska indiańskiego śpiąc oryginalnym indiańskim namiocie tipi. Z uwagi na klimat, nie znajdziesz u nas łóżka z pościelą, drewnianej podłogi czy elektryczności wewnątrz swojego tipi. W zamian będziesz spał na drewnianych pryczach pokrytych materacami i kocami jak przed wiekami. Jak będziesz chciał, rozpalisz w środku namiotu małe ognisko w zabezpieczonym kamieniami palenisku. Wpatrując się ogień czy przez otwarte wiatrownice obserwować gwiazdy, zasnąć sobie w ciszy. Będziesz miał możliwość przygotowywać posiłki na ogniu lub w naszej kuchni polowej. Dostępny dla Ciebie jest również polowy prysznic i prąd u gospodarza a także ogrodzony, strzeżony 24 godziny na dobę parking. Wspaniałe miejsce dla osób szukających oryginalnych, nietuzinkowych miejsc na nocleg.

Zobacz więcej
Dojazd
Własny
Wskazówki dojazdu
Wioska Indiańska w Zalasowej znajduje się w następujących odległościach od miast: Tarnów – 20 km, Dębica – 30 km, Jasło – 40 km, Mielec – 50 km, Rzeszów – 70 km, Kraków – 90 km. W miejscowości Zalasowa, od skrzyżowania Tarnów – Ryglice (na światłach), kierujemy się na Lubczę, zgodnie z drogowskazami, wjeżdżając w ulicę Karpacką. Mijamy centrum Zalasowej i jedziemy ok. 2 km prosto. Następnie skręcamy w prawo w ulicę Zieloną, prowadzącą w kierunku Jonin. Po przejechaniu około 1 km, przy ulicy Reja, należy wysadzić uczestników wycieczki w miejscu oznaczonym „postój bus”. Stąd, ulicą Reja należy pójść na piechotę ok. 10 min. (800 m) urokliwą, widokową, asfaltową drogą. Samochodami osobowymi i małymi busami można dojechać na parking w Forcie. Na terenie skansenu znajduje się ogrodzony, bezpłatny parking dla samochodów osobowych.

Atrakcje

Gra pijany grzechotnik

W cenie

Jest to bardzo zabawna gra. Dwie drużyny stojące obok siebie na starcie, każda licząca po co najmniej kilku zawodników, stojących jeden za drugim. Wszyscy oprócz tego na samym końcu mają zakryte oczy. Wtedy sędzia ustawia na ich drodze miękkie przeszkody, nie wcześniej. Na sygnał mają za zadanie przejść trasę slalomu, mijając przeszkody. Kieruje nimi zawodnik który jest na samym końcu i tylko on widzi przeszkody. W ten sposób że kiedy należy skręcić w prawo klepie zawodnika przed nim w prawe ramię a on osobę przed sobą również w prawe ramię. Zanim sygnał dojdzie do pierwszego zawodnika i skręci to tworzą się bardzo za zabawne sytuacje: albo wejdą w przeszkodę albo nie trafią w bramkę albo pójdą w zupełnie inną stronę niż trzeba. To tworzy niezwykle zabawną atmosferę zarówno uczestników jak i obserwujących.

Zobacz więcej

Gra poskramianie grzechotników

W cenie

Jest to gra zręcznościowa która wydaje się na pozór prosta, ale nie jest, gdyż wymaga dużo cierpliwości i zręczności. Polega ona na wrzucaniu drewnianych węży grzechotników przy pomocy dwóch prostych patyków do wiklinowego koszyka. Gra bardzo emocjonująca zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zobacz więcej

Gra przeciąganie liny na pieńkach

W cenie

Ta gra również należy do tych zabawnych. Dwóch zawodników stojących w niewielkiej odległości od siebie każdy na swoim pieńku, trzymają w obu rękach dwie krótkie liny. Gra polega na tym że należy pociągać za linę tak żeby spowodować że przeciwnik nie utrzyma równowagi. Trzeba to robić bardzo uważnie, raz pociągając, raz rozluźniając ucisk tak aby samemu nie wpaść z pieńka.

Zobacz więcej

Gra terenowa "Polowanie na Bizona"

W cenie

Jest to gra w terenie, drużynowa, na zasadzie planszówki. Cztery drużyny, liczące po kilku zawodników, każda z nich posiada pionek który jest wyrzeźbionym dużym totemem. Do wyboru niedźwiedź, orzeł, wilk i bóbr. rzucając kostką, jest to prawdziwa kość bizona, w zależności od ilości oczek na wyrzuconej kości przechodzą określoną ilość pól. Na poszczególnych polach znajdują się zadania przygody które trzeba prawidłowo wykonać, żeby rzucić kostką i pójść dalej. Zadania są różorodne: rzucanie lasem, rzucanie podkowami, rozpalanie ognia, budowa prostego szałasu, pal męczarni, bizonie jądra, huśtanie na linie, czasami trzeba zatańczyć. Gra uwielbiana przez dzieci.

Zobacz więcej

Gra w podwójną piłkę (org. gra w bizonie jądra)

W cenie

Ta gra jest dedykowana dla starszych dzieci lub osób dorosłych. Jest to oryginalna gra pochodząca od plemion z prerii Ameryki Północnej. My zaadoptowaliśmy prostszą formę tej gry i bardziej bezpieczną. Każdy uczestnik trzyma prosty kij, wszyscy stoją w bardzo szerokim kole i ich zadaniem jest wyłapać na kij lecącą w ich stronę skórzaną podwójną piłkę połączoną grubym rzemieniem. Następnie odrzucić do innej osoby. Inną prostą wersją jest rzucanie podwójną piłką w małą bramkę z odległości. Oryginalna gra z obozów indiańskich wyglądała w ten sposób że dwie drużyny liczące po kilka lub kilkanaście zawodników podając sobie bizonie jądra przy pomocy prostych patyków nad głowami przeciwników starała się trafić do malutkich bramek. Taką wersję też można u nas zagrać ale jest ona zbyt niebezpieczna dla małych dzieci. Dlatego proponujemy u siebie prostsze wersje tej gry.

Zobacz więcej

Indiański połów ryb

W cenie

Jest to prosta gra zręcznościowa, ulubiona gra dziecięca, wymagająca jednak mnóstwo cierpliwości i uwagi. Polega ona na łowieniu drewnianych rybek przy pomocy krótkich wędek z umocowanym na rzemieniu haczykiem. Jest to gra atrakcyjna nie tylko dla małych dzieci, starszych również a nawet dorosłych.

Zobacz więcej

Malowanie twarzy

W cenie

Indianie inaczej malowali swoje twarze kiedy wybierali się na wojnę, inaczej kiedy mieli tańczyć, jeszcze inaczej kiedy zmuszeni byli zabezpieczyć się przed gryzącymi moskitami. Pomalujemy twoje dziecko w typowo indiańskie barwy, inaczej dziewczynki a inaczej chłopców. Współcześnie Indianie których znamy również malują na tanecznym, kolorowym festiwalu Pow Wow swoje twarze, ale tylko wzorami należącymi do ich rodziny lub Klanu. Nikomu nie wolno kopiować takich wzorów należących do innych.

Zobacz więcej

Nauka indiańskiego tańca- Taniec Aligatora- pochodzący od plemienia Irokezów

W cenie

Uczymy dzieci bardzo prostego, prawdziwego tańca który pochodzi bezpośrednio od plemienia Irokezów. Taniec ten został podpatrzony przez osiemnastowiecznych traperów, podróżujących po bezdrożach puszcz, w których zamieszkiwało to sławne plemię. Dzieci w tańcu odtwarzają polowanie aligatora. Większość tańców indiańskich przedstawiało polowanie lub sposób poruszania się zwierząt. Taniec którego uczymy nie jest tańcem obrzędowym.

Zobacz więcej

Nauka indiańskiej piosenki-pieśń ducha ognia!

W cenie

Muzyka od wieków była niezwykle ważna w życiu Indian. Wszystkie tańce, ceremonie odbywały się w rytm bębnów, grzechotek i pieśni. Indianie posiadali wiele różnych rodzajów pieśni, były pieśni obrzędowe, wojenne, honorujące tak zwane honor song oraz pieśni do tańca. Pieśń którą uczymy dzieci jest prawdziwa, nauczył ją nas przed laty Indianin przebywający w Europie na Świętym Biegu na Rzecz Ziemi. Nie jest to pieśń religijna także każde dziecko może się jej nauczyć.

Zobacz więcej

Ognisko

W cenie

Któż nie lubi klimatycznego ogniska rozpalonego w pięknym miejscu, cudownego aromatu dymu mieszającego się z powiewem świeżego górskiego powietrza. Któż nie lubi kiełbasek usmażonych na ogniu, lub ziemniaków upieczonych w popiele. Ognisko towarzyszy każdej imprezie w naszym Forcie. Przyjeżdżające do nas wycieczki mają organizowane ognisko, turyści nocujący w tipi mogą wieczorem rozpalić niewielki ogień w kręgu tipi lub w swoim własnym domku indiańskim, można nawet zasnąć wpatrując się w plomienie.

Zobacz więcej

Opowieści o dawnym życiu Indian

W cenie

Prezentacja eksponatów (XVIII i XIX wieczne stroje, broń, instrumenty muzyczne, sprzęty domowego użytku)- eksponaty kilkakrotnie wystawiane w muzeach i domach kultury, oryginały sprowadzone z kraju Indian, kopie i repliki, wraz z opowieścią o życiu Indian, dostosowane do wieku dzieci

Zobacz więcej

Równoważnia czejeńska

W cenie

Jest to gra bezpośrednio pochodząca plemienia Czejenów. Uwielbiana przede wszystkim przez starsze dzieci i dorosłych. Polega ona na tym że dwóch zawodników, dzierżących swojego długiego kija, wchodzi na równoważnie która jest ustawiona trochę wyżej gruntu. Gra polega na tym że zawodnicy starają się spowodować że przeciwnik będzie zmuszony, tracąc równowagę, podeprzeć się stopą. Uzyskuje to w ten sposób że stara się wybić trzymany w ręku przeciwnika kij, oraz wprawiając w ruch równoważnię huśtając się na niej. Przeciwnik może się podpierać jedynie kijem, jeżeli podeprze się stopą przegrywa. W tej grze należy przestrzegać zasad, czyli przede wszystkim nie uderzać przeciwnika kijem oraz nie machać nim wysoko.

Zobacz więcej

Rzut na bizonie rogi

W cenie

Jest to prosta gra ale bardzo lubiana przez dzieci, polega ona na precyzyjnym rzuceniu gumową obręczą tak aby trafić na drewniany "bizoni" róg.

Zobacz więcej

Rzut strzałami

W cenie

Rzuty strzałami pochodzą bezpośrednio od indiańskiego plemienia Crow z Montany. Rzucali oni strzałami albo do celu albo w ten sposób że jeden uczestnik takich zawodów rzucał jedną strzałę przed siebie i kiedy wbiła się w ziemię, pozostali na komendę miotali swoje, wygrywał ten który najbliżej wbitej strzały trafił. My oczywiście przygotowaliśmy prostszą i bezpieczniejszą wersję tej gry, dzieci rzucają do celu.

Zobacz więcej

Rzut włócznią

W cenie

Uczymy rzucać włócznią, jest to replika krótkiej włóczni używanej przez Indian Ameryki Północnej do polowania na grubą zwierzynę taką jak bizony lub niedźwiedzie. Takie włócznie były używane również do walki. Przy tym stanowisku stoi animator który tłumaczy jak należy rzucać żeby trafić precyzyjnie do celu. Małe dzieci również rzucają, ponieważ animator pomaga żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Zobacz więcej

Strzelanie z łuku

W cenie

Uczymy strzelać z łuku sporządzonego współcześnie, ale wykonanego według wzoru XIX w., konnych Indian Am. Pn. takich plemion jak Siuksowie czy Czejenowie. Jest to łuk krótki o naciągu dostosowanym do dzieci ale posiadamy również łuki o mocniejszym naciągu dla dorosłych oraz łuki historyczne. W przypadku dzieci zawsze czuwa instruktor, animator który pomaga dzieciom nie dającym sobie rady strzelić samodzielnie. Każde strzelanie, zarówno dzieci jak i dorosłych poprzedza dokładna instrukcja. Strzelnica jest zabezpieczona tak żeby nikomu nic się nie stało.

Zobacz więcej

Strzelanie z wiatrówki

W cenie

Strzelanie z broni palnej jak również wiatrówki to niezwykła frajda zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Broń panna była w użyciu w kraju Indian dlatego postanowiliśmy dać możliwość odwiedzającym spróbować. Uczymy strzelać z wiatrówki dzieci starsze 12, 13 letnie i starsze. Strzelnica jest zupełnie bezpieczna, ładuje i podaje instruktor, jednocześnie instruuje jak trzeba poprawnie strzelać z broni palnej.

Zobacz więcej

Tor przeszkód

W cenie

Życie Indian obfitowało w różne przygody, wyprawy łowieckie czy wojenne. Stworzyliśmy tor przeszkód gdzie dzieci mogą się poczuć jak na wyprawie. Muszą za pomocą liny przeskoczyć na drugą stronę kanionu, przeskakiwać przez płotki i przechodzić pod płotkami, przejść przez ruchomy mostek nad przepaścią, wejść do tunelu który przypomina gawrę niedźwiedzia czy uciekać przed pędzącą strzałą.

Zobacz więcej

Wyścigi na indiańskich nartach

W cenie

Jest to bardzo zabawna gra polegająca na tym że dwie drużyny liczące po trzech zawodników "ubiera" narty wkładając stopy w ich zapięcia- koluszka . Zadaniem dwóch drużyn jest wyścigować się aż do mety próbując zsynchronizować swoje ruchy stopami. Nie jest to łatwe dlatego drużyny się przewracają co jest bardzo zabawne dla nich samych jak i dla obserwujących. Gra dla starszych dzieci lub osób dorosłych.

Zobacz więcej

Wyścigi węży

W cenie

Jest to gra zręcznościowa uwielbiana przez dzieci. Stoją one w dwóch drużynach- rzędach i ci którzy są na przodzie trzmają w ręku prosty patyk do którego przywiązane są długim sznurkiem gumowe węże. Zawodnicy mają za zadanie nakręcać sznurek na patyk, wtedy węże przybliżają się do nich, wyglądają jakby pełzały. Wygrywa ten do którego wąż najszybciej dopełznie. Tej grze towarzyszy gromki doping drużyn i bardzo duża ekscytacja i emocje uczestników.

Zobacz więcej

Rękodzieło

W cenie

Warsztaty rękodzieła które proponujemy są dostosowane do wieku dzieci. Wszystkie, bez względu na wiek, wykonują naszyjnik z koralików z zawieszką z czaszki bizona które własnoręcznie nawlekają na skórzany rzemień. Innymi elementami warsztatów jest krążek brzozowy na którym po jednej stronie malują trop wilka a po drugiej indiański namiot tipi. Można z niego zrobić naszyjnik lub zawieszkę na ścianę. Mniejsze dzieci mogą wykonać szablon tipi który własnoręcznie wytną, pokolorują i skleją. Starsze wykonują przepiękną, oryginalną ozdobę Inków o nazwie "Oko Boga". Jest wykonana z włóczki, bardzo kolorowa, efektowna, idealna na powieszenie na ścianie.

Zobacz więcej

Rozwiń

Cennik

Cena orientacyjna
od 160 zł
-niezbędni opiekunowie są zwolnieni z opłat. -podana cena dotyczy jednego uczestnika i jest ceną brutto

Cena zawiera

  • wszystkie atrakcje na terenie wioski które są w ofercie wycieczki dwudniowej,
  • nocleg w indiańskim namiocie tipi,
  • drewno na ognisko i pomoc w utrzymywaniu ognia,
  • całościową opiekę przewodnika i animatorów,
  • parking dla samochodów osobowych lub małych busów.

Cena nie zawiera

  • wyżywienia,
  • ubezpieczenia,
  • dojazdu,
  • opieki w ciągu nocy

Informacje dodatkowe

1. Opisywaną wycieczkę dwudniową możemy przedłużyć o kolejny trzeci dzień gdzie wybierzemy się do pobliskiego lasu na naukę tropienia, podpatrywanie bobrowych tam a może i samych bobrów, wzbogacone o prelekcje na temat małej retencji wodnej i wzbogacenia siedliska pod wpływem bobrowej działalności. 2. W przypadku noclegów tipi zalecamy aby każdy uczestnik w miarę możliwości posiadał swój śpiwór . Jeśli nie, to dostarczymy wełnianych grubych koców w takiej ilości żeby wszystkim było ciepło. 3. Wszystkie produkty na wieczorne ognisko i na śniadanie grupa musi przywieźć ze sobą. Przewodnik przygotuje palenisko, przyniesie drewna i będzie pilnował ognia. Również pomoże wskazać restauracje w pobliżu na obiad na następny dzień.

System rezerwacji dostarczony przez

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.