• Blog
  • Jak sprawić, aby dziecko pokochało czytanie?

Jak sprawić, aby dziecko pokochało czytanie?

Julia Pisarska
2024-03-06
Czytanie jest niezwykle ważne dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wpływa pozytywnie na rozwój wyobraźni, poszerza wiedzę, a także umożliwia lepsze zrozumienie świata i innych ludzi. Jak pomóc dziecku polubić czytanie, gdy wychowuje się otoczone elektroniką?

 

Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko?

Jako rodzicowi zależy mi na jak najlepszym wychowaniu dzieci i przekazaniu im umiejętności przydatnych w życiu. Chcę, aby wyrosły na szczęśliwych dorosłych. Staramy się zdrowo odżywiać, uprawiać sport i rozwijać. Jedną z porad, którą często słyszą rodzice, jest, aby czytać dzieciom już od narodzenia. Wprowadzić nawyk bajki przed snem, która pomoże dzieciom rozwijać słownictwo, a także jest czasem bliskości, chwili na rozmowę i przytulenie. 
Zdecydowanie wspólne czytanie jest jedną z rzeczy, którą pamiętają moje, nastoletnie już dzieci. 
Czytałam im niemal codziennie przez kilka lat, dzięki temu poznałam całą serię o Harrym Potterze. Kontynuowałam, nawet gdy byli w szkole, i często zastępowali mnie na jedną czy dwie strony. 
Nie wiem, jak wpłynęło to na ich edukację, natomiast był to świetny rodzinny czas, i nawet gdy czytałam tylko 10 minut, miało to duży wpływ na nasze relacje. Do tego mogliśmy podyskutować o bohaterach książek i mieliśmy wspólne żarty. Same plusy. 
 

Pasja czytania – czy coraz trudniej pokochać czytanie?


Znając korzyści z czytania, chciałam powtórzyć ten sukces z moją najmłodszą córką, która ma obecnie 3 lata. Uwielbia książeczki, świnki, pieski... jednak… bardzo szybko poznała telefon, tablet i bajki. 
Sama potrafi włączyć Netflix i swoje ulubione pieski. Pod słowem bajka rozumie oglądanie, a nie czytanie, i jest naprawdę ciężko. 
Sporo podróżujemy, więc telefon albo tablet stał się idealnym „uspokajaczem” na drogę, jednak szybko zauważyłam zmiany w zachowaniu i reakcje na zabranie ekranu. 
Obecnie jesteśmy już ponad tydzień bez bajek, i wiem, że może to budzić dwojakie reakcje. Jednak nie oznacza to końca korzystania z telefonu.
 

Najlepsze bajki dla dzieci, online, do czytania.

Znalazłam aplikację Readmio, która zaangażowała moją córkę w świat książek. Na początku myślałam, że to coś w formie e-booka dla rodziców, jednak jest tam pewna innowacja, którą pokochała moja 3-latka. Podczas czytania, w kluczowych momentach, aplikacja dodaje dźwięki związane z historią. Czyli na przykład, gdy w historii pojawia się rzeka, możemy usłyszeć szum wody w potoku, gdy ktoś puka w bajce, słyszymy realistyczne pukanie. Takie elementy pomagają dziecku zatrzymać uwagę dłużej i wybudzają zainteresowanie. Dodatkowo rodzic może nagrać swój głos, gdy czyta, i później odtworzyć nagranie.

Jest to doskonały sposób na budowanie wspólnych nawyków czytania, szczególnie że oferuje materiały w różnych językach, w naszym przypadku korzystam też z wersji angielskiej. Spróbujcie. 

Aplikacja jest darmowa przez pierwszy tydzień, roczny pakiet kosztuje około 12 złotych miesięcznie, natomiast w bezpłatnej wersji, nawet po okresie próbnym, macie codziennie bajkę w prezencie, za darmo.

Gorąco zachęcam do czytania dzieciom, niezależnie czy to papierowe książki czy nowoczesne aplikacje. Regularne czytanie wspiera rozwój wyobraźni, słownictwa i zdolności krytycznego myślenia, stanowiąc nieocenioną inwestycję w przyszłość dziecka.
 

Materiał nie jest sponsorowany, aplikacja nie płaci nam za polecenie, jednak daje wam kod rabatowy 😊 
 

Testuj za darmo, dłużej! 

Skorzystaj na naszego kodu, który przedłuży wasz okres próbny!

Z kodem  FAJNYCZAS  dostajesz 30 dni bezpłatnego testowania. 
Po zainstalowaniu aplikacji znajdziesz opcję “Redeem code” tam należy wpisać kod. 
 

Udanego czytania!
Dajcie znać, jak znacie inne świetne aplikacje wspierające rodziców, chętnie je poznam i przedstawię.

 

Ilustracje pochodzą z aplikacji Readmio. 

System rezerwacji dostarczony przez

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.