• Blog
  • Valetta na Malcie - Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Valetta na Malcie - Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Julia Chruścielewska
2023-04-10
Valetta, stolica Malty, to piękne miasto pełne historii, kultury i architektury. Znajdujące się na półwyspie, otoczone przez morze, miasto jest na liście UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego i jest jednym z najmniejszych stolic Europy. Jeśli planujesz wakacje na Malcie, to koniecznie odwiedź to miasto i zobacz, co ma do zaoferowania, zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje i ciekawostki. Jak zawsze prawdziwe recenzje i zdjęcia bez Photoshopa ;)

Valetta, stolica Malty, to piękne miasto pełne historii, kultury i architektury. Znajdujące się na półwyspie, otoczone przez morze, miasto jest na liście UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego i jest jednym z najmniejszych stolic Europy. Jeśli planujesz wakacje na Malcie, to koniecznie odwiedź to miasto i zobacz, co ma do zaoferowania, nas zdecydowanie zauroczyło. 
Jeżeli podróżujecie z wózkiem, postarajcie się zabrać lżejszą spacerówkę, wielokrotnie będziecie ją przenosić, aby pokonacie kilkadziesiąt stopni i pokonać slalom między stolikami, ciasto rozstawionymi na wąskich uliczkach. W wielu miejscach nie ma alternatywy.
Podróżując z nastolatkami i małym dzieckiem zdecydowaliśmy się przede wszystkim na długi spacer z zasłużonymi przerwami na lunch i lody. 😉 
Stolicę Malty odwiedziliśmy w kwietniu, mimo wycieczki poza sezonem, Valletta tętniła życiem, stragany z pamiątkami, dziesiątki restauracji i przewodnicy zaczepiający turystów, aby sprzedać rejs czy podróż mini pociągiem. 
15 stopni i przyjemne słońce to idealne warunki na odkrycie tego przepięknego Miasta.

Valetta, Jak dojechać?

Autobusy na Malcie

Malta Public Transport (MPT) oferuje wiele połączeń między różnymi miejscowościami na wyspie, w tym również między lotniskiem a stolicą. Bilety można kupić w kasach na lotnisku lub bezpośrednio w autobusie. Ceny biletów zależą od trasy i wynoszą zazwyczaj od 2 do 3 euro za osobę, bilet pozwoli wam na 2 godziny jazdy (także przesiadkę).
Trasę sprawdzicie na GoogleMaps, nie ma potrzeby instalowania lokalnych aplikacji. 
Niestety nie ma co polegać na rozkładach jazdy, nawet poza sezonem, wielokrotnie czekaliśmy kilkadziesiąt minut na autobus, który miał być co kilka minut. 
Autobusy, które są pełne nie zatrzymują się na przystankach (lub tylko wysadzają pasażerów).
Pamiętajcie, że jeżeli widzicie autobus zbliżający się do przystanku należy pomachać i w ten sposób powiadomić kierowcę, że to na niego czekacie. 
Autobus dowiezie was aż do Fontanny Tritona, to charakterystyczne miejsce tuż przy bramach miasta.

Taksówka i Uber na Malcie

Jeśli szukasz szybszego i bardziej wygodnego sposobu dotarcia do Valetty, to taksówka może być dobrym wyborem. Na lotnisku i w różnych punktach na Malcie znajdziesz wiele firm taksówkarskich, dobrze działa też Uber i Bolt. Ceny są zazwyczaj ustalane na podstawie taryfy, która zależy od trasy i pory dnia. Przykładowo, przejazd z lotniska do Valetty kosztuje około 25 euro.

Prom

Inną opcją jest podróż promem z Włoch, Sycylii lub Tunezji. Malta ma kilka portów, w tym port w Marsaxlokk, który znajduje się około 8 km na południowy wschód od Valetty. Dostępne są połączenia z miastami takimi jak Palermo, Salerno, Genua i Tunis. Promy oferują różne klasy kabin oraz opcje posiłków na pokładzie.

Historia Valetty

Valetta została założona w 1566 roku przez Zakon Rycerzy św. Jana jako miejsce obrony przed atakami muzułmanów. W ciągu kilku lat, miasto stało się potężną twierdzą, która odniosła wiele zwycięstw w wojnach z Imperium Osmańskim. W XIX wieku Malta stała się brytyjską kolonią, a Valetta stała się stolicą wyspy. Po uzyskaniu niepodległości w 1964 roku, Valetta nadal pozostała stolicą Malty.

Valetta - Co zwiedzić?

Valetta to miasto, w którym jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Oto kilka z najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć:

Brama Valetty - Brama do Valetty, znana również jako Brama Miasta, to imponująca budowla, która od wieków chroni wejście do stolicy Malty. Brama do Valetty to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Malty. Nie tylko chroni wejście do miasta, ale też jest świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Bramę można znaleźć na zachodnim końcu Półwyspu Sciberras, na Gran Via Jean de Valette, a jej widok jest jednym z najbardziej charakterystycznych w mieście.

Kiedy zbudowano Bramę do Valetty?

Brama została zbudowana w XVII wieku, w 1633 roku, na polecenie wielkiego mistrza Jean de Valette. Była to część kompleksu fortyfikacyjnego, który miał chronić miasto przed atakami wrogów. Brama miała również służyć jako punkt kontrolny dla osób wchodzących i wychodzących z miasta. W ciągu wieków, Brama była kilkakrotnie remontowana i ulepszana. W XVIII wieku, dodano dwie wieże zegarowe, które do dzisiaj zdobią wejście do miasta. W XX wieku, brama przeszła gruntowny remont, w ramach którego odnowiono jej fasadę i odnowiono mechanizmy zegarów.

Brama do Valetty ma wiele ciekawostek i anegdot związanych z jej historią. Oto kilka z nich:

  • W XVIII wieku, w czasie walk pomiędzy Maltese a wojskami francuskimi, francuski generał Napoleon Bonaparte rozkazał zburzenie bramy. Jednak z powodu odporności budowli, wreszcie się poddał i opuścił Maltę.
  • Brama do Valetty jest ozdobiona herbem wielkiego mistrza Jean de Valette, który kazał ją zbudować. Herb przedstawia dwa krzyże - symbol Zakonu św. Jana, którego członkiem był de Valette.
  • Zegary na Bramie do Valetty zostały zbudowane przez maltańskiego zegarmistrza, Giorgio Azzopardi. Zegary pokazują godziny, minuty, sekundy oraz fazę księżyca.

Fort Saint Elmo - Znajdujący się na północnym końcu półwyspu, Fort Saint Elmo jest jednym z najważniejszych miejsc historycznych w mieście. Został zbudowany w 1565 roku i odgrywał kluczową rolę w obronie miasta przed atakami muzułmanów.
Katedra św. Jana - Zbudowana w XVIII wieku, katedra św. Jana jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Jest to miejsce, w którym znajdują się nagrobki rycerzy św. Jana i jeden z najwspanialszych barokowych kościołów w Europie.

Upper Barrakka Gardens - Położone na wysokim klifie z widokiem na Grand Harbour, te ogrody są idealnym miejscem na odpoczynek i podziwianie pięknej panoramy miasta.
Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych - Znajdujące się w Palazzo Falson, muzeum zawiera kolekcję dzieł sztuki, mebli i innych przedmiotów z różnych okresów historycznych.

Valetta – co robić z dziećmi?

Malta Experience - To interaktywne muzeum, w którym można poznać historię Malty w atrakcyjny sposób. Dzięki technologii wirtualnej, dzieci i dorośli będą mieli okazję poznać historię Malty w niepowtarzalny sposób.

Playmobil FunPark - Ten park rozrywki to raj dla fanów zabawek Play

Valetta - Jak zobaczyć wystrzały z armat? 

Wystrzały z armat to jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji Valetty, stolicy Malty. Codziennie, o godzinie 12:00 i 16:00, armatnicy na placu Saluting Battery odpalają salwy, aby uczcić wielowiekową historię miasta i przypomnieć o jego militarnej przeszłości. Tradycja wystrzałów z armat ma swoje korzenie w XVIII wieku, kiedy to Malta była kolonią brytyjską. Wtedy to, salwy były odpalane na sygnał zegara z fortu St. James, aby sygnalizować godzinę dla statków znajdujących się w porcie. Wraz z rozwojem technologii i nowych metod sygnalizacji czasu, tradycja wystrzałów z armat stopniowo zanikała, jednakże została odnowiona w latach 90-tych XX wieku jako atrakcja turystyczna.

Na miejsce warto udać się 20 minut wcześniej, wielu turystów zbiera się aby usłyszeć głośny wystrzał. 

Ogród Hastings Garden  

Tuż po przekroczeniu bramy miasta, możecie skręcić w lewo i wejść schodami w górę. 
Hastings Gardens to przepiękny park znajdujący się w centrum stolicy Malty, Valettcie. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do spacerów i relaksu dla mieszkańców miasta i turystów. Park położony jest na wzgórzu, co daje wspaniały widok na Grand Harbour i okolicę.Obecnie park zajmuje powierzchnię około 2000 m² i oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających.

W Hastings Gardens znajduje się kilka starych drzew, ale także różnorodność roślin ozdobnych, takich jak fikusy, jaśminy, hibiskusy i palmy, co daje wrażenie egzotyki. Park jest również bogaty w pomniki i rzeźby, w tym posąg sir Alexandre Balla, który był brytyjskim gubernatorem Malty w XIX wieku.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Hastings Gardens jest taras widokowy, który oferuje spektakularny widok na Grand Harbour i okolicę. Można zobaczyć stocznie, fortyfikacje, a nawet kilka wysp. W nocy widok jest równie piękny, ze względu na oświetlenie miasta i portu.

Park jest idealnym miejscem na piknik, spacer lub czytanie książki w cieniu drzew. W Hastings Gardens znajduje się kawiarnia, poza kawą zakupicie tam lody i owocowe napoje.

Valetta - Ile kosztuje jedzenie?

Ceny jedzenia w Valetta zależą przede wszystkim od rodzaju restauracji i wybieranych potraw. W stolicy Malty można znaleźć restauracje o różnym standardzie i cenach, począwszy od tańszych fast foodów i bistro, po ekskluzywne lokale z wykwintnymi daniami.
Średni koszt jednego posiłku w restauracji w Valetcie wynosi od 10 do 20 EUR za danie główne. 

Jeśli chodzi o ceny napojów, to kawa lub herbata kosztują od 1,5 do 3 EUR, a piwo kosztuje średnio 3-5 EUR za butelkę. Wina i drinki są znacznie droższe i mogą kosztować od 7 EUR.Za 5 obiadów i napojów bezalkoholowych w restauracji przy głównej ulicy zapłaciliśmy 108 euro + napiwek. Dania były ok, bez zachwytów 😉 

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Valetty?

Zdecydowanie jeden pełny dzień to minimalny czas, aby poznać to miasto. 
Jeżeli chcecie skorzystać z wycieczek promem na Silema, czy odwiedzić wszystkie muzea (to chyba niemożliwe) to spokojnie znajdziecie tu zajęcia na cały tydzień. 

 Przeczytaj także:

 

Organizujesz wyjazdy dla dzieci i młodzieży? Dołącz do FajnyCzas.pl!
Jesteś organizatorem kolonii, obozów, wycieczek szkolnych lub posiadasz obiekt, który przyjmuje grupy? Zarejestruj się już dziś.

Chcę dołączyć!

Oferta
Strefa organizatora
Fajnyczas.pl
Kontakt

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Social media
Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.