• Blog
  • Co robić gdy dziecko tęskni i płacze na kolonii?

Co robić gdy dziecko tęskni i płacze na kolonii?

Julia Chruścielewska
2023-02-22
Wakacje to czas zabawy i odpoczynku i relaksu. Dla nas – rodziców – wakacje to czas wyzwań. Musimy zapewnić dzieciom opiekę i atrakcję przez dwa miesiące. Wielu z nas decyduje się wysłać dzieci na kolonie. Nie zawsze jest to proste, szczególnie dla dziecka, kiedy znajduje się daleko od swoich rodziców i bliskich. Dzieci często tęsknią za rodzicami i bliskimi, potrzebują wsparcia. Postaramy się dać Ci kilka wskazówek jak pomóc dziecku kiedy tęskni i płacze na kolonii.

Jak zachęcić dziecko do obozu?

Po pierwsze musimy ocenić czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd. Każdy z nas jest inny. Nie róbmy nic na siłę. Nie można podać od jakiego wieku dziecko może jechać na kolonie. To bardzo indywidualna sprawa. Bardzo ważne jest by dziecko obserwować i słuchać tego, co do nas mówi. Zapytaj dziecko czy chciałoby wyjechać, porozmawiajcie o tym. Opowiedz mu dokładnie jak wygląda taki wyjazd. Jeśli widzisz, że dziecko ma ochotę wyjechać, ale ma związane z tym pewne obawy- rozmawiajcie  o tym. Dobrym rozwiązaniem jest wysłanie dziecka z kolegą lub koleżanką. To zawsze daje większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko nie jest gotowe na samodzielny wyjazd poszukajcie ciekawej oferty półkolonii – to również dobre rozwiązanie.

Pamiętaj o tym, że dzieci często zmieniają zdanie. Bądź na to gotowa / gotowy, pomóż dziecku. W takiej sytuacji możesz powiedzieć: „Widzę, że próbujesz podjąć decyzję, ale wciąż zmieniasz zdanie. Może mogę Ci pomóc? ” Weźcie kartkę i zapiszcie wszystkie wady i zalety wyjazdu na kolonie. Daj dziecku przestrzeń na wyrażenie jego obaw, to pozwoli mu się bardziej oswoić z nową sytuacją. Pokaż dziecku zalety samodzielnego wyjazdu, opowiedz o tym, że może zdobyć nowe umiejętności,  doświadczenia i znajomości. 

Czas rozłąki z rodzicem jest trudny i dla nas, i dla dziecka. Musicie się na to przygotować. Ważne jest aby o tym dużo rozmawiać jeszcze przed wyjazdem. Ustalcie swoją strategię, nauczcie się jak sobie radzić z tęsknotą. Wytłumacz dziecku, że mogą zdarzyć się takie momenty kiedy będzie mu smutno i że jest to całkowicie normalne. Powiedz dziecku, że jak będzie mu trudno to zawsze może do Ciebie zadzwonić. Zapytaj co mogłoby mu jeszcze pomóc w tęsknocie. 

Jak pomóc dziecku które tęskni? 

Jeśli dziecko tęskni na kolonii, ważne jest, aby dać mu czas i przestrzeń na wyrażenie swoich uczuć. Wysłuchaj co ma Ci do powiedzenia, daj mu oparcie. Dobrym rozwiązaniem dla niektórych jest napisanie listu czy zrobienie rysunku, który wyraża jego uczucia. Ważne jest również to żeby dziecko wiedziało, że może liczyć na opiekuna kolonii. Powiedz mu, że w trudnych momentach może z nim porozmawiać, przytulić się. 
 

  • Uznaj emocje dziecka i wyrażaj wsparcie. Pamiętaj, że tęsknota jest normalna i naturalna podczas wakacji, zwłaszcza gdy są to pierwsze kolonie dziecka. 
  • Umożliw dziecku kontakt z rodziną i bliskimi. Zapewnij dziecku możliwość kontaktu z rodziną i bliskimi poprzez telefon lub wiadomości, aby poczuło się bezpieczniej. 
  • Znajdźcie dobre strony wyjazdu – zapytaj „ Co dzisiaj zdarzyło się fajnego?” Znajdźcie dobre strony wyjazdu, wzmacniajcie pozytywne uczucia. 
  • Zachęć dziecko do udziału w zabawach, rozmawiajcie o tym, że zabawa w grupie i atrakcje na kolonii są fajne. 
  • Wytłumacz dziecku, że nie jest samo, że smutek związany z tęsknotą za bliskimi, za domem jest normalny i towarzyszy każdemu. 
  • Jeśli sytuacja się nie poprawia skontaktuj się z wychowawcą i poproś o pomoc w zapewnieniu dziecku emocjonalnego wsparcia. 

Czy zabierać dziecko z kolonii?

Jeśli dziecko płacze na kolonii przede wszystkim okaż mu wsparcie i zrozumienie. Zamiast mówić nie płacz, powiedz mu „Rozumiem, że jest Ci smutno, płacz to normalna reakcja, pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć i zadzwonić kiedy tylko będziesz tego potrzebował / potrzebowała.” Bardzo ważne jest aby poznać powód płaczu. Spróbujcie się uspokoić i porozmawiajcie o tym, dlaczego dziecko płacze. Czasami płacz wynika z tęsknoty, czasami z kłótni z ulubionym kolegą, a czasami ze zwyczajnego przemęczenia. Dzieci zazwyczaj dzwonią do nas wieczorem, przed zaśnięciem. Zmęczenie i emocje nagromadzone w ciągu całego dnia mogą dać się dziecku we znaki. Umówcie się na telefon rano – wtedy dziecko jest wypoczęte, ciekawe nowych wyzwań. 

Warto pamiętać, że reakcje dziecka są zmienne, to zupełnie normalne. W jednej chwili dziecko dzwoni z kolonii i płacze, a za godzinę już jest zachwycone fajnymi atrakcjami na wakacjach. Najważniejsze jest to, żeby czuło się zrozumiane i miało w tobie wsparcie. Ważny jest również twój spokój i komfort. 

Pamiętaj aby dużo z dzieckiem rozmawiać. Trzymaj rękę na pulsie. Być może dzieje się coś niepokojącego ze strony rówieśników czy opiekunów. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko jest w jakiś sposób zagrożone – reaguj natychmiast. 

Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz?

Rozmawiając z dzieckiem wysłuchaj w całości co ma do powiedzenia. Musimy wiedzieć co się stało, staramy się nazwać emocje. Postarajmy się też trochę odejść od tematu, możemy zapytać dziecko np. o to co było na śniadanie, czy wychowawca sprawdza porządek w pokoju. Warto też poszukać jakiejś rzeczy, w której dziecko dobrze sobie poradziło. Np. „Ojej, sam / sama złożyłeś ubranka, to świetnie, że jesteś taka samodzielna / samodzielny.” To wzmocni poczucie wartości dziecka. 

Jeżeli płacz oznacza ogromną bezradność dziecka i strach. Jeśli dziecko nie uczestniczy w atrakcjach na kolonii to faktycznie należy rozważyć zabranie dziecka z wyjazdu. Być może nie jest jeszcze gotowe na samodzielny pobyt. Pamiętajmy też aby nie obwiniać dziecka. Należy mu wytłumaczyć, że zdarzają się takie sytuacje w życiu, że nie zawsze wszystko nam się udaje. Czasami wystarczy trochę wesprzeć poczucie własnej wartości dziecka, popracować nad onieśmieleniem i spróbować za jakiś czas. Warto w takim przypadku zapisać dziecko na jakieś zajęcia, które sobie wybierze. Czasami organizatorzy takich zajęć oferują wyjazdy wakacyjne. Dziecko, które wyjeżdża ze znajomą grupą rówieśników czuje się pewniej. 

Zadbaj o siebie. Przygotuj się na trudne rozmowy i telefony. Pamiętaj, że nie da się uchronić dziecka przed stresem i nieuniknionymi trudnymi doświadczeniami. Wspierając dziecko w jego uczuciach, nazywając je i rozmawiając o nich pomagamy mu je zrozumieć i lepiej sobie z nimi uporać.

Podsumowując

Kiedy dziecko płacze na koloniach, doświadcza trudnych dla siebie emocji - najważniejsze jest czułe odpowiadanie na jego potrzeby. Twoje zrozumienie i postawa wspierająca pomoże mu się otworzyć i zaakceptować sytuację. Doprowadzi to do lepszego samopoczucia i przywrócenia spokoju. Ważne aby w tym wszystkim zachować spokój i zrozumienie. W ten sposób zadbamy o lepszą adaptację dziecka w nowej sytuacji. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Was pomocny i sprawi, że będziecie się cieszyć udanymi wakacjami. 

 

Przeczytaj także:

 

System rezerwacji dostarczony przez

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.