• Blog
  • Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Roksana Kowalska
2023-11-06
Łódź to miasto, które na stałe wpisało się w historię polskiej kinematografii. To tutaj narodził się polski film, a najstarsza w Europie szkoła filmowa, słynna "Filmówka", wykształciła pokolenia filmowców, którzy zyskali światową sławę. Dlatego właśnie w Łodzi, w 1976 roku, narodziło się Muzeum Kinematografii, które jest jedynym muzeum tego rodzaju w Polsce.

Muzeum Kinematografii to miejsce, które opowiada historię kina od samego początku. To prawdziwa uczelnia o dziejach i technikach filmu, a jednocześnie miejsce pełne magii i emocji, które przyciąga zarówno kinomanów, jak i tych, którzy chcą poznać tajniki sztuki filmowej.

Historia muzeum sięga lat 70. XX wieku, kiedy to jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi zaczęło gromadzić pamiątki związane z kinematografią. W 1986 roku stało się samodzielnym oddziałem i przeniosło się do pałacu K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1, gdzie mieści się do dziś.

Muzeum Kinematografii posiada imponującą kolekcję, która liczy ponad 75 000 eksponatów. Znajdziemy tu unikatową archiwalną aparaturę filmową, dokumenty z życia filmowego, materiały z produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i wielu innych. Istnieją również działy poświęcone historii kina w Łodzi, związanym z nią gwiazdom i produkcjom filmowym. W muzeum znajdziemy także oryginalny i w pełni sprawny fotoplastikon, który zagrał w filmie “Vabank.”

Jednak to nie tylko historia, która przyciąga do Muzeum Kinematografii. Muzeum organizuje wystawy, spotkania, warsztaty i pokazy filmowe, które pozwalają zwiedzającym poznać tajemnice tworzenia filmów. Ponadto, Muzeum posiada własne archiwum filmowe i jest organizatorem Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", który prezentuje współczesne polskie filmy dokumentalne o tematyce społecznej.

Muzeum Kinematografii w Łodzi to więc miejsce, które łączy historię i przyszłość kina. To fascynująca podróż przez świat filmu, od jego narodzin do współczesności. Dla kinomaniaków, pasjonatów historii i wszystkich ciekawych ducha twórczości filmowej to obowiązkowy punkt na mapie Łodzi, Mieście Filmu i Historii.

W tym artykule zabierzemy Cię w podróż po tym niezwykłym muzeum, dzięki czemu lepiej zrozumiesz znaczenie Łodzi jako kolebki polskiej kinematografii i jej wkładu w światową sztukę filmową. Przekonasz się także, dlaczego Muzeum Kinematografii jest nieodłącznym punktem na mapie kulturalnych atrakcji Łodzi oraz dlaczego warto je odwiedzić.

Wystawy

Łódź filmowa - wystawa stała
Pałac Pełen Bajek - wiosna 2024

Edukacja

Przedszkole 
TERMIN
Środa – piątek od 9:00 do 16:00
Sobota – niedziela od 11:00 do 17:00
CZAS TRWANIA
Lekcja: 45 min.
Lekcja z projekcją: 75 min.
Oprowadzanie: 45 min.
Szkoła podstawowa klasy 1–4
TERMIN
Środa – piątek od 9:00 do 16:00
Sobota – niedziela od 11:00 do 17:00
CZAS TRWANIA
Lekcja: 45 min.
Lekcja z projekcją: 75 min.
Gra muzealna: 60 min.
Warsztat: 180 min.
Oprowadzanie: 60 min.

Szkoła podstawowa klasy 5–8
TERMIN
Środa – piątek od 9:00 do 16:00
Sobota – niedziela od 11:00 do 17:00
CZAS TRWANIA
Lekcja: 45 min. 
Lekcja z projekcją: 75 min. Warsztaty: Zabawki w świetle latarni magicznej, 
Cisza na planie!: 60 min. 
Warsztat Tu Stacja ANIMACJA!: 180 min. 
Warsztat Animacja i dźwięk: 240 min. 
Oprowadzanie: 60–75 min, w zależności od wybranej ścieżki zwiedzania.

Muzeum Kinematografii w Łodzi to nie tylko miejsce, w którym przyglądamy się historii kina, to przede wszystkim przestrzeń, która ożywa na nowo, odkrywając przed nami niesamowite historie i tajniki filmowego rzemiosła. To miejsce, które inspiruje do tworzenia i odkrywania, gdzie sztuka filmu łączy się z pasją ludzi, którzy oddają jej hołd każdego dnia.

Wizyta w Muzeum Kinematografii to wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, która pozwala nam lepiej zrozumieć, dlaczego kino jest tak fascynującym medium. To również dowód na to, jak ważne jest miejsce Łódź w historii polskiego kina. Dlatego jeśli jesteście kinomaniakami, miłośnikami historii sztuki filmowej, czy po prostu ciekawi ducha twórczości, Muzeum Kinematografii w Łodzi to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić. Przekonacie się, że historia kina jest niezwykła, a przyszłość filmu nadal kryje przed nami wiele tajemnic. Przybywajcie do Łodzi, Miejsca Filmu i Historii, by rozpocząć swoją własną filmową przygodę.

Skontaktuj się z Muzeum Kinematografii 

GODZINY OTWARCIA

Środa | 9-16
Czwartek | 9-16
Piątek | 11-18
Sobota | 11-18
Niedziela | 11-18
Poniedziałek | NIECZYNNE
Wtorek | NIECZYNNE

LOKALIZACJA

pl. Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź

KONTAKT

Kasa muzeum i kina Kinematograf: 
(+48) 42 203 24 50
rezerwacja@kinomuzeum.pl 

Przeczytaj także:

Organizujesz wyjazdy dla dzieci i młodzieży? Dołącz do FajnyCzas.pl!
Jesteś organizatorem kolonii, obozów, wycieczek szkolnych lub posiadasz obiekt, który przyjmuje grupy? Zarejestruj się już dziś.

Chcę dołączyć!

Oferta
Strefa organizatora
Fajnyczas.pl
Kontakt

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Social media
Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.