Wioska Indiańska FORT WAPITI-edukacja przez rozrywkę

LokalizacjaWioska Indiańska FORT WAPITI w Zalasowej (małopolskie), Małopolskie, Polska

OrganizatorWioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej

Wyślij zapytanie

Termin*
Wybierz
Liczba osób*
Miejsce wyjazdu*
Phone

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, z późn. zm.)).*

Klikając przycisk poniżej akceptujesz regulamin*

*pola obowiązkowe

Opis oferty

Własny

3 - 20 lat

Wyżywienie

malowanie

przygodowe

ogólnorekreacyjny

muzyczne

naukowe

wędrowne

survival

Strzeleckie

wychowawcze

harcerskie

taniec

Wiek
3 - 20lat
Dostępność
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik
Opis
Organizujesz wycieczkę klasową? Szukasz czegoś niepowtarzalnego? Wyobraź sobie, że zbliżasz się do starej prawdziwej wioski indiańskiej. Czujesz świeży powiew górskiego powietrza, subtelny zapach dymu z ogniska. Jaka Cię może spotkać przygoda? Zabierz z murów szkolnych swoją klasę, wejdź z dziećmi w krąg malowanych tipi, niech zobaczą przepiękne indiańskie stroje, posłuchają niezwykłych opowieści, postrzelają z łuku, pograją w mnóstwo indiańskich gier ruchowych, które, podpatrzone i opisane przez białych podróżników w dawnych obozach indiańskich są teraz dostępne dla Twojej grupy. To pięknie położone miejsce z niezwykłym klimatem obozowiska indiańskiego, obfitujące w malownicze krajobrazy, jest idealnym miejscem na szkolną wycieczkę, gdzie dzieci spotyka mnóstwo atrakcji a opiekunów odpoczynek w ciszy i spokoju otaczającej przyrody. Zadzwoń, przygoda czeka!
Plan wydarzenia

1 dzień

Po uroczystym przywitaniu grupy przez przewodnika- wodza, cała grupa udaje się z nim do drewnianego budynku w kształcie stożkowatego, indiańskiego namiotu tipi, wewnątrz którego zgromadzonych jest mnóstwo przedmiotów używanych w XVIII i XIX wieku przez Indian. Przewodnik opowiada o tych eksponatach, o dawnym życiu Indian i również o swojej podróży do kraju Indian. Po prelekcji uczy dzieci Pieśni Ducha Ognia. Następnie cała grupa udaje się razem z animatorami na strzelnicę. W tym miejscu grupa dzielona jest na około 10 osobowe grupki, każdą taką grupkę obsługuje jeden animator, dzieci rotacyjnie przechodząc od stanowiska do stanowiska uczą się strzelać z łuku, rzucać włócznią, rzucać strzałami czy na bizonie rogi. Następnie przechodzimy w miejsce z grami zręcznościowymi. Dzieci grają w wyścigi węży, indiański połów ryb, poskramianie grzechotnika. Następnie przechodzimy na tor przeszkód. Potem siadamy przy stołach pod zadaszeniem i animatorki malują dzieciom twarze w indiańskie wzory. Dzieci które są już pomalowane mogą pójść do sklepiku z pamiątkami indiańskimi. Kiedy wszystkie dzieci są pomalowane i mają kupioną pamiątkę, rozdajemy upieczone na ogniu kiełbaski. Po zjedzeniu uczymy dzieci tańca Polowanie Aligatora. Wszystkie te atrakcje trwają około dwie i pół godziny. Jeżeli grupa ma wykupione warsztaty rękodzieła albo grę terenową, przechodzimy albo na grę do innej części obiektu albo na warsztaty które odbywają się pod zadaszeniem przy stołach. Program z warsztatami rękodzieła lub z grą trwa o około godzinę dłużej czyli około 3,5 godziny. Istnieje możliwość dłuższego pobytu, aż pięciogodzinnego przepełnionego grami, zabawami, warsztatami rękodzieła i grą terenową.
Wyżywienie
Tak
Kiedy grupa przywiezie ze sobą kiełbaski, organizujemy ognisko. Podczas gdy dzieci korzystają ze strzelnic, gier i zabaw na dużym ruszcie nad ogniskiem pieczemy wszystkie kiełbaski. Kiedy są gotowe wołamy dzieci które siadają wygodnie przy stołach pod zadaszeniem.
Ubezpieczenie
Nie

Lokalizacja

polska

góry

las

Dojazd
Własny
Wskazówki dojazdu
Wioska Indiańska w Zalasowej znajduje się w następujących odległościach od miast: Tarnów – 20 km, Dębica – 30 km, Jasło – 40 km, Mielec – 50 km, Rzeszów – 70 km, Kraków – 90 km. W miejscowości Zalasowa, od skrzyżowania Tarnów – Ryglice (na światłach), kierujemy się na Lubczę, zgodnie z drogowskazami, wjeżdżając w ulicę Karpacką. Mijamy centrum Zalasowej i jedziemy ok. 2 km prosto. Następnie skręcamy w prawo w ulicę Zieloną, prowadzącą w kierunku Jonin. Po przejechaniu około 1 km, przy ulicy Reja, należy wysadzić uczestników wycieczki w miejscu oznaczonym „postój bus”. Stąd, ulicą Reja należy pójść na piechotę ok. 10 min. (800 m) urokliwą, widokową, asfaltową drogą. Samochodami osobowymi i małymi busami można dojechać na parking w Forcie. Na terenie skansenu znajduje się ogrodzony, bezpłatny parking dla samochodów osobowych.

Atrakcje

Opowieści o dawnym życiu Indian

W cenie

Prezentacja eksponatów (XVIII i XIX wieczne stroje, broń, instrumenty muzyczne, sprzęty domowego użytku)- eksponaty kilkakrotnie wystawiane w muzeach i domach kultury, oryginały sprowadzone z kraju Indian, kopie i repliki, wraz z opowieścią o życiu Indian, dostosowane do wieku dzieci

Zobacz więcej

Nauka indiańskiej piosenki-pieśń ducha ognia!

W cenie

Muzyka od wieków była niezwykle ważna w życiu Indian. Wszystkie tańce, ceremonie odbywały się w rytm bębnów, grzechotek i pieśni. Indianie posiadali wiele różnych rodzajów pieśni, były pieśni obrzędowe, wojenne, honorujące tak zwane honor song oraz pieśni do tańca. Pieśń którą uczymy dzieci jest prawdziwa, nauczył ją nas przed laty Indianin przebywający w Europie na Świętym Biegu na Rzecz Ziemi. Nie jest to pieśń religijna także każde dziecko może się jej nauczyć.

Zobacz więcej

Strzelanie z wiatrówki

W cenie

Strzelanie z broni palnej jak również wiatrówki to niezwykła frajda zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Broń panna była w użyciu w kraju Indian dlatego postanowiliśmy dać możliwość odwiedzającym spróbować. Uczymy strzelać z wiatrówki dzieci starsze 12, 13 letnie i starsze. Strzelnica jest zupełnie bezpieczna, ładuje i podaje instruktor, jednocześnie instruuje jak trzeba poprawnie strzelać z broni palnej.

Zobacz więcej

Rzut strzałami

W cenie

Rzuty strzałami pochodzą bezpośrednio od indiańskiego plemienia Crow z Montany. Rzucali oni strzałami albo do celu albo w ten sposób że jeden uczestnik takich zawodów rzucał jedną strzałę przed siebie i kiedy wbiła się w ziemię, pozostali na komendę miotali swoje, wygrywał ten który najbliżej wbitej strzały trafił. My oczywiście przygotowaliśmy prostszą i bezpieczniejszą wersję tej gry, dzieci rzucają do celu.

Zobacz więcej

Rzut włócznią

W cenie

Uczymy rzucać włócznią, jest to replika krótkiej włóczni używanej przez Indian Ameryki Północnej do polowania na grubą zwierzynę taką jak bizony lub niedźwiedzie. Takie włócznie były używane również do walki. Przy tym stanowisku stoi animator który tłumaczy jak należy rzucać żeby trafić precyzyjnie do celu. Małe dzieci również rzucają, ponieważ animator pomaga żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Zobacz więcej

Strzelanie z łuku

W cenie

Uczymy strzelać z łuku sporządzonego współcześnie, ale wykonanego według wzoru XIX w., konnych Indian Am. Pn. takich plemion jak Siuksowie czy Czejenowie. Jest to łuk krótki o naciągu dostosowanym do dzieci ale posiadamy również łuki o mocniejszym naciągu dla dorosłych oraz łuki historyczne. W przypadku dzieci zawsze czuwa instruktor, animator który pomaga dzieciom nie dającym sobie rady strzelić samodzielnie. Każde strzelanie, zarówno dzieci jak i dorosłych poprzedza dokładna instrukcja. Strzelnica jest zabezpieczona tak żeby nikomu nic się nie stało.

Zobacz więcej

Wyścigi węży

W cenie

Jest to gra zręcznościowa uwielbiana przez dzieci. Stoją one w dwóch drużynach- rzędach i ci którzy są na przodzie trzmają w ręku prosty patyk do którego przywiązane są długim sznurkiem gumowe węże. Zawodnicy mają za zadanie nakręcać sznurek na patyk, wtedy węże przybliżają się do nich, wyglądają jakby pełzały. Wygrywa ten do którego wąż najszybciej dopełznie. Tej grze towarzyszy gromki doping drużyn i bardzo duża ekscytacja i emocje uczestników.

Zobacz więcej

Gra poskramianie grzechotników

W cenie

Jest to gra zręcznościowa która wydaje się na pozór prosta, ale nie jest, gdyż wymaga dużo cierpliwości i zręczności. Polega ona na wrzucaniu drewnianych węży grzechotników przy pomocy dwóch prostych patyków do wiklinowego koszyka. Gra bardzo emocjonująca zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zobacz więcej

Indiański połów ryb

W cenie

Jest to prosta gra zręcznościowa, ulubiona gra dziecięca, wymagająca jednak mnóstwo cierpliwości i uwagi. Polega ona na łowieniu drewnianych rybek przy pomocy krótkich wędek z umocowanym na rzemieniu haczykiem. Jest to gra atrakcyjna nie tylko dla małych dzieci, starszych również a nawet dorosłych.

Zobacz więcej

Rzut na bizonie rogi

W cenie

Jest to prosta gra ale bardzo lubiana przez dzieci, polega ona na precyzyjnym rzuceniu gumową obręczą tak aby trafić na drewniany "bizoni" róg.

Zobacz więcej

Równoważnia czejeńska

W cenie

Jest to gra bezpośrednio pochodząca plemienia Czejenów. Uwielbiana przede wszystkim przez starsze dzieci i dorosłych. Polega ona na tym że dwóch zawodników, dzierżących swojego długiego kija, wchodzi na równoważnie która jest ustawiona trochę wyżej gruntu. Gra polega na tym że zawodnicy starają się spowodować że przeciwnik będzie zmuszony, tracąc równowagę, podeprzeć się stopą. Uzyskuje to w ten sposób że stara się wybić trzymany w ręku przeciwnika kij, oraz wprawiając w ruch równoważnię huśtając się na niej. Przeciwnik może się podpierać jedynie kijem, jeżeli podeprze się stopą przegrywa. W tej grze należy przestrzegać zasad, czyli przede wszystkim nie uderzać przeciwnika kijem oraz nie machać nim wysoko.

Zobacz więcej

Gra przeciąganie liny na pieńkach

W cenie

Ta gra również należy do tych zabawnych. Dwóch zawodników stojących w niewielkiej odległości od siebie każdy na swoim pieńku, trzymają w obu rękach dwie krótkie liny. Gra polega na tym że należy pociągać za linę tak żeby spowodować że przeciwnik nie utrzyma równowagi. Trzeba to robić bardzo uważnie, raz pociągając, raz rozluźniając ucisk tak aby samemu nie wpaść z pieńka.

Zobacz więcej

Gra pijany grzechotnik

W cenie

Jest to bardzo zabawna gra. Dwie drużyny stojące obok siebie na starcie, każda licząca po co najmniej kilku zawodników, stojących jeden za drugim. Wszyscy oprócz tego na samym końcu mają zakryte oczy. Wtedy sędzia ustawia na ich drodze miękkie przeszkody, nie wcześniej. Na sygnał mają za zadanie przejść trasę slalomu, mijając przeszkody. Kieruje nimi zawodnik który jest na samym końcu i tylko on widzi przeszkody. W ten sposób że kiedy należy skręcić w prawo klepie zawodnika przed nim w prawe ramię a on osobę przed sobą również w prawe ramię. Zanim sygnał dojdzie do pierwszego zawodnika i skręci to tworzą się bardzo za zabawne sytuacje: albo wejdą w przeszkodę albo nie trafią w bramkę albo pójdą w zupełnie inną stronę niż trzeba. To tworzy niezwykle zabawną atmosferę zarówno uczestników jak i obserwujących.

Zobacz więcej

Tor przeszkód

W cenie

Życie Indian obfitowało w różne przygody, wyprawy łowieckie czy wojenne. Stworzyliśmy tor przeszkód gdzie dzieci mogą się poczuć jak na wyprawie. Muszą za pomocą liny przeskoczyć na drugą stronę kanionu, przeskakiwać przez płotki i przechodzić pod płotkami, przejść przez ruchomy mostek nad przepaścią, wejść do tunelu który przypomina gawrę niedźwiedzia czy uciekać przed pędzącą strzałą.

Zobacz więcej

Malowanie twarzy

W cenie

Indianie inaczej malowali swoje twarze kiedy wybierali się na wojnę, inaczej kiedy mieli tańczyć, jeszcze inaczej kiedy zmuszeni byli zabezpieczyć się przed gryzącymi moskitami. Pomalujemy twoje dziecko w typowo indiańskie barwy, inaczej dziewczynki a inaczej chłopców. Współcześnie Indianie których znamy również malują na tanecznym, kolorowym festiwalu Pow Wow swoje twarze, ale tylko wzorami należącymi do ich rodziny lub Klanu. Nikomu nie wolno kopiować takich wzorów należących do innych.

Zobacz więcej

Nauka indiańskiego tańca- Taniec Aligatora- pochodzący od plemienia Irokezów

W cenie

Uczymy dzieci bardzo prostego, prawdziwego tańca który pochodzi bezpośrednio od plemienia Irokezów. Taniec ten został podpatrzony przez osiemnastowiecznych traperów, podróżujących po bezdrożach puszcz, w których zamieszkiwało to sławne plemię. Dzieci w tańcu odtwarzają polowanie aligatora. Większość tańców indiańskich przedstawiało polowanie lub sposób poruszania się zwierząt. Taniec którego uczymy nie jest tańcem obrzędowym.

Zobacz więcej

Ognisko

W cenie

Któż nie lubi klimatycznego ogniska rozpalonego w pięknym miejscu, cudownego aromatu dymu mieszającego się z powiewem świeżego górskiego powietrza. Któż nie lubi kiełbasek usmażonych na ogniu, lub ziemniaków upieczonych w popiele. Ognisko towarzyszy każdej imprezie w naszym Forcie. Przyjeżdżające do nas wycieczki mają organizowane ognisko, turyści nocujący w tipi mogą wieczorem rozpalić niewielki ogień w kręgu tipi lub w swoim własnym domku indiańskim, można nawet zasnąć wpatrując się w plomienie.

Zobacz więcej

Rozwiń

Wycieczki fakultatywne

Gra terenowa "Polowanie na Bizona"

od 12 zł/ os.

Jest to gra w terenie, drużynowa, na zasadzie planszówki. Cztery drużyny, liczące po kilku zawodników, każda z nich posiada pionek który jest wyrzeźbionym dużym totemem. Do wyboru niedźwiedź, orzeł, wilk i bóbr. rzucając kostką, jest to prawdziwa kość bizona, w zależności od ilości oczek na wyrzuconej kości przechodzą określoną ilość pól. Na poszczególnych polach znajdują się zadania przygody które trzeba prawidłowo wykonać, żeby rzucić kostką i pójść dalej. Zadania są różorodne: rzucanie lasem, rzucanie podkowami, rozpalanie ognia, budowa prostego szałasu, pal męczarni, bizonie jądra, huśtanie na linie, czasami trzeba zatańczyć. Gra uwielbiana przez dzieci.

Zobacz więcej

Rękodzieło

od 15 zł/ os.

Warsztaty rękodzieła które proponujemy są dostosowane do wieku dzieci. Wszystkie, bez względu na wiek, wykonują naszyjnik z koralików z zawieszką z czaszki bizona które własnoręcznie nawlekają na skórzany rzemień. Innymi elementami warsztatów jest krążek brzozowy na którym po jednej stronie malują trop wilka a po drugiej indiański namiot tipi. Można z niego zrobić naszyjnik lub zawieszkę na ścianę. Mniejsze dzieci mogą wykonać szablon tipi który własnoręcznie wytną, pokolorują i skleją. Starsze wykonują przepiękną, oryginalną ozdobę Inków o nazwie "Oko Boga". Jest wykonana z włóczki, bardzo kolorowa, efektowna, idealna na powieszenie na ścianie.

Zobacz więcej

Cennik

Cena orientacyjna
od 29 zł
Cennik dla grup zorganizowanych 2024 r. : Cennik dla grup odwiedzających do dnia 19.05 cena za program 2,5 h - 29 zł/dziecko cena za program 3,5 h (program 2,5 h plus warsztaty rękodzieła) - 42 zł/dziecko cena za program 3,5 h ( program 2,5 h plus gra terenowa ) - 39 zł/dziecko Cennik dla grup odwiedzających w dniach 20.05 - 15.10 cena za program 2,5 h - 34 zł/dziecko cena za program 3,5 h (program 2,5 h plus warsztaty rękodzieła) - 49 zł/dziecko cena za program 3,5 h ( program 2,5 h plus gra terenowa ) - 47 zł/dziecko *Podane ceny są cenami brutto za jedno dziecko, * Wychowawcy są zwolnieni z wszelkich opłat, * Wstęp dla rodziców poza osobami niezbędnymi do opieki wynosi 10 zł/osoba. * podany czas trwania wycieczki jest orientacyjny dla grupy około 40-50 dzieci. W przypadku grup mniejszych np. 20 osobowych, czas trwania programu może być trochę krótszy.

Cena zawiera

  • wszystkie atrakcje na terenie wioski zgodnie z cennikiem za zarezerwowany pakiet programowy

Cena nie zawiera

  • dojazdu
  • posiłków (kiełbaski, chleb, napoje, keczup, musztardę, talerzyki i sztućce należy przywieźć ze sobą)
  • warsztatów rękodzieła
  • gry terenowej

Informacje dodatkowe

Należy dzieci przygotować do wyjazdu do Fortu Wapiti tak jak na każdą inną wycieczkę plenerową, czyli odpowiednio do warunków atmosferycznych. Tak żeby dziecko nie zmarzło, posiadało odpowiednie obuwie, w przypadku opadów należy dzieci wyposażyć kurtki przeciwdeszczowe. Nasz teren jest bezpieczny, ogrodzony, mamy wiaty i zadaszenia. Teren jest stosunkowo suchy ponieważ jest położony na lekkim wzniesieniu z lekkim spadem, także nigdzie nie stoi woda, nie ma błota, krótko strzyżemy trawę, która bezpośrednio po deszczu może być mokra.

System rezerwacji dostarczony przez

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

kontakt@fajnyczas.pl

+48 798 217 658

Partner płatności
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.